Photo Photo Photo Photo

Setkání ochránců přírody na Rokycansku se líbilo

Obrovským úspěchem pro pořadatele - rokycanské ochránce přírody ze Švermovy ulice – skončilo dvanácté celostátní setkání členů a příznivců Českého svazu ochránců přírody. To se uskutečnilo o prvním zářiovém víkendu / 6. až 8. září / v Habru u Volduch nedaleko Rokycan.

Kromě krásného počasí i skvělého zázemí čekal na účastníky pestrý a mnohostranný program, který uspokojil i toho nejnáročnějšího účastníka. V pátek se hned v úvodu představila Mgr. Ing. Andrea Tláskalová ze ZŠ Zbiroh, která představila aktivity zdejší Ekoškoly. Souběžně s praktickými tvořivými dílnami, které byly určeny především dětem, odstartoval blok odborných přednášek. Pracovníci Oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí z Plzně ing. Jiří Berkovec a ing. Miroslav Hůla pohovořili o územní i druhové ochraně a okrajově představili i Cites. V odpoledním programu vystoupil i muž mnoha profesí Václav Chaloupek, který se věnoval natáčení se zvířaty a představil několik dílů nových povídek o medvědech. Právě ti zaujali nejen děti, ale i ty dříve narozené. Po večeři následovalo zahájení. To obstarali trubači z mysliveckého seskupení „Přátelé z Rokycan“ a navodili několika skladbami tu správnou slavnostní atmosféru. Vystoupení místopředsedy Svazu ing. Karla Kříže a předsedy pořádající organizace Pavla Moulise oficiálně odstartovalo setkání, které rokycanští pořádají již podruhé. Celý ceremoniál zahájení zakončilo skvělé vystoupení Pěveckého sboru Gymnázia Rokycany pod vedením Mgr. Vladany Poláčkové, která se bohužel díky nečekaným zdravotním komplikacím nemohla vystoupení zúčastnit. Ani večerní program nebyl nezajímavý. Kdo chtěl mohl se věnovat odpočinku či hudebnímu vystoupení country skupiny Lomikámen nebo zvolit přednášku Mgr. Dity Weinfurtové o netopýrech. I přes pokročilou hodinu a náročný denní program řada účastníků zvolila právě toto povídání, které bylo doplněno i ukázkou živých exemplářů řady druhů těchto zajímavých zvířat. Hudební skupina Lomikámen téměř všechny přítomné pozvolna převedla do nového dne, který byl stejně pestrý jako ten první.

Sobotní ráno využilo kolem třiceti zájemců k vycházce za ptačím zpěvem, kterou odborně vedl ředitel Kanceláře ÚVR ČSOP ing. Petr Stýblo. Ten skvěle nahradil dohodnutého Libora Oplockého, kterého dlouhodobě trápí podvrknutý kotník a nemohl se vycházky zúčastnit. Kromě sledování ptačích opeřenců se účastníci věnovali sběru hub, kterých je na Rokycansku skutečně hodně. Po zhruba hodině a půl čekala na navrátilce nejen snídaně, ale i řada zajímavých akcí. Pro děti byly připraveny hry pod dozorem Mgr. Moniky Dudové, Dany Procházkové a dalších spolupracovnic. Připravena byla i jízda na koních, kterou využily i dospělí. Zpestřením byla i zhruba hodinová ukázka činnosti Agility Klubu Rokycany pod vedením Mgr. Ludmily Markové. Úderem deváté hodiny odstartoval i blok přednášek. Mezi ochránce, kteří se sjeli doslova z celých Čech i Moravy, zavítal nejprve Jiří Blažek z Českého rozhlasu Plzeň s povídáním o využití médií v ochraně přírody, posléze vedoucí Muzea Středních Brd RNDr. Martin Lang se zajímavostmi brdského kraje a tečku udělala Bc. Arnoštka Jelínková, Dis. z Ministerstva obrany ČR, která se věnovala ochraně přírody na území vojenských újezdů. I tyto přednášky si našly své posluchače, stejně tak jako přednáška o houbách našeho předního mykologa ing. Jiřího Baiera. Tím byl sobotní dopolední program zcela naplněn. Po obědě následovala série tří různě náročných exkurzí do okolí. Zhruba sedmi kilometrová trasa čekala ty, kteří si zvolili průvodce Michala Dudu a vyrazili do Přírodního parku Radeč. Náročnější trasu absolvovali zájemci o historické důlní lokality, jejichž průvodcem byl Mgr. Vladimír Hitman. I přes skutečně náročnou trasu zúčastnění nelitovali a dozvěděli se i zde řadu zajímavostí. Poslední, neméně atraktivní trasu vedl RNDr. Josef Pašek do okolí Radnic a i tady si měli účastníci o čem povídat. Po večeři přijel Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů povídat o spolupráci stanic s integrovaným záchranným systémem. I on, stejně jako Mgr. Weinfurtová, dovezl několik živých živočichů. Pomyslnou odbornou tečku za sobotním programem udělal Karel Halíř – ředitel rokycanské hvězdárny, který zájemce, kterých bylo skutečně hodně, provedl podzimní oblohou. Krásné jasné nebe bylo pro pozorování hvězd jako stvořené. Následoval taneční večer opět s živou hudbou – tentokráte s ES akordem. I on dokázal zaujmout.

I neděle byla programově náročná. Pro děti tvořivé dílny v podání Regionálního centra ČSOP Spálené Poříčí, pro dospělé pak shrnutí přírodovědných zajímavostí Rokycanska v podání RNDr. Mgr. Miroslavy Šandové – ředitelky Muzea dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech. Závěr pak obstaral Mgr. Karel Brož, který pozorné posluchače zasvětil do tajů fotografování přírody s praktickou ukázkou dravců Pavla Řehky. Několik živých exemplářů nejrůznějších druhů denních dravců tak oživilo závěr třídenního setkání členů a příznivců ČSOP.

A co říci závěrem? Pouze v superlativech se dá hodnotit letošní dvanácté setkání členů a příznivců ČSOP, které se konalo od 6. do 8. září v ATC Veselý habr u Volduch na Rokycansku. Příjemní a pohodoví lidé, úžasní přednášející, krásné počasí babího léta, skvělé prostředí, ubytování i strava. Pokud jste se z nejrůznějších důvodů nezúčastnili, nemusíte smutnit. Už za rok, přesněji 5. až 7. září 2014 se sejdeme znovu a třeba právě u Vás s neméně atraktivním programem pro různé věkové skupiny. Takže naviděnou přátelé.

Menu

Podporovatelé

logo Plzeňský kraj

logo Středočeský kraj

logo MŽP

logo MŠMT

logo Lesy ČR

logo NET4GAS

logo MZE

logo Ochrana přírody

logo NF Veolia

logo Nadace ČEZ


Město Rokycany
Obec Hlohovice
Město Králův Dvůr
Město Hořovice
Obec Osek
Obec Chrustenice
Město Beroun
JUDr. Majer
MUDr. Blecha

Dárcovká SMS

Jednorázově lze podpořit naše zařízení finanční částkou v hodnotě 30, 60 nebo 90 Kč odesláním sms na telefonní číslo 87777 ve tvaru:
DMS ZVIREVNOUZI ROKYCANY 30
DMS ZVIREVNOUZI ROKYCANY 60
DMS ZVIREVNOUZI ROKYCANY 90
Pokud chcete naši stanici podporovat dlouhodoběji, lze odeslání realizovat na telefonní číslo 87777 ve tvaru:
DMS TRV ZVIREVNOUZI ROKYCANY 30
DMS TRV ZVIREVNOUZI ROKYCANY 60
DMS TRV ZVIREVNOUZI ROKYCANY 90
Záchranná stanice Rokycany tak získá každý měsíc zvolenou částku. Nastavení lze kdykoli bezplatně zrušit pomocí sms ve tvaru:
STOP ZVIREVNOUZI
na telefonní číslo 87777
Děkujeme Vám
logo ZVN logo NSlogo DMS

Sociální Sítě

TOPlist

Naše adresa

29/01 ZO ČSOP Rokycany
Švermova 748/II
337 01 Rokycany


Tel/Fax/záznamník: 371 722 686
Mobil: 603 239 922 Pavel Moulis
E-mail: pavel.moulis@tiscali.cz